Aplinkos viceministras Linas Jonauskas, pats dalyvavęs brakonierių sulaikymo operacijoje, GRYNAS.lt papasakojo apie praeitą naktį sugautus brakonierius. Jiems, anot pašnekovo, gresia net baudžiamoji atsakomybė.

„Buvo sugauti žvejai brakonieriai, kurie žvejojo naudodamiesi elektros aparatu. Už tai gresia bauda arba laisvės atėmimas iki dviejų metų. Nelegali žvejyba vyko Žeimenos upėje, ichtiologiniame draustinyje. Reide dalyvavo Utenos RAAD pareigūnai, vėliau padėjo ir policijos pareigūnai. Tikrai kalbame apie baudžiamąją atsakomybę. Brakonierių namuose buvo rasta, kaip spėjama, trijų žuvų dalys, 9 puslitriniai stiklainiai ikrų. Jeigu įrodysime, kad žuvys yra iš ichtiologinio draustinio, gresia apie 6 tūkstančiai eurų žala ir dar žala už ikrus. Brakonieriai buvo dviese. Pas vieną žmogų rasta dar ir 17 tinklų“, - kalbėjo L. Jonauskas.

Pašnekovas gyrė brakonierius demaskavusius pareigūnus: „Pareigūnai dirba labai pasiaukojančiai, teko ir išsimaudyti šaltame vandenyje. Bet jie labai profesionaliai atliko savo darbą. Potencialiems brakonieriams reikia pasakyti, kad tikrai neverta juokauti, nes kuo toliau, tuo geriau gebame tvarkytis su brakonieriais. Žala gamtai ichtiologiniame draustinyje gali siekti net iki 2000 eurų už vieną žuvį, bet, nepaisant to, žmonės vis tiek brakonieriauja. Operacijose visoje Lietuvoje dalyvauja labai daug neetatinių inspektorių, kurie aukoja savo laiką, jėgas ir net naktimis budi prie lašišinių upių ir svariai prisideda prie to, kad lašišos išnerštų ir jų populiacija būtų stabili.“

Viceministro teigimu, brakonieriams stengtis yra dėl ko, šiandieninės kainos už kilogramą lašišos yra 8 eurai, už puslitrį ikrų – 30 eurų: „Mes kalbame apie brakonierius, kurie vartoja ne sau, o parduoda laimikį. Vienas iš pažeidėjų 2006 metais jau yra baustas už analogišką veiksmą, su didelėm pasekmėm – šimtatūkstantinė žala gamtai buvo paskaičiuota, bet vis tiek nepasimokė. Mano žiniomis, šis žmogus žalą iki šiol moka.“

Utenos regiono aplinkos apsaugos departamento direktorius Lauris Martišius GRYNAS.lt pasakojo, kad toks atvejis jau seniai nebuvo nustatytas.

„Elektros žvejybos aparato naudojimas užtraukia baudžiamąją atsakomybę, o tais atvejais, kai yra pagaunamos žuvys, skaičiuojama žala gamtai. Šiuo metu vyksta akcija „Lašiša 2015“ ir jos metu yra vykdomos įvairios priemonės. Šiuo atveju buvo organizuotas reidas, kurio metu ir nustatytas pažeidimas. Dažnu atveju pažeidėjai dirba vakarais, nakties metu, paryčiais, todėl mūsų reidai dažniausiai ir yra orientuoti į aktualiausią laiką“, - teigė L. Martišius.

Aplinkosaugininkas teigė, kad tokio atvejo jau seniai nebuvo: „Pažeidėjų per akciją yra nustatoma, tačiau tokio masto brakonieriavimo nebuvo nustatyta paskutinius keletą metų. Paskutinis toks epizodas buvo 2013 metais, tuomet buvo žvejota net ne aparatu, o naudojantis elektros įtampa iš tinklo.“