Žvėrys bėga nuo žmonių, vengia jų draugijos. Grybautojai įprastai rėkauja, šūkauja, todėl taip nubaido gyvūnus. Pamatyti kokį žvėrį yra labai maža tikimybė, o kad jis dar ir užpultų žmogų – praktiškai neįmanoma“, – dėstė S. Kupšys.

Lietuvos miškuose galima sutikti šernų, stirnų, elnių, briedžių, lapių, vilkų, usūrinių šunų, lūšių.

„Tos istorijos, kad lūšis nuo medžio užšoka žmogui ant pečių ir gali perkąsti kaklą, yra laužtos iš piršto. Žvėris pirmas niekada nepuls žmogaus, jei šis tinkamai elgsis“, – aiškino Alytaus miškų urėdijos girininkai.
Girininkas S. Kupšys
Pavyzdžiui, išlendate iš jaunuolyno ir atsitrenkiate į briedį, nes jis ramiausiai vaikštinėja po mišką ir nenujautė, kad pasipainios jūsų kelyje. Svarbiausia – nepanikuoti. Ramiai atbulomis atsitraukite ten, iš kur atėjote ir viskas.

Puls, jei rimtai prisidirbsite

Didžiausią pavojų žmonėms gali kelti medžioklėje ar kitais būdais sužeisti žvėrys, kurie iš paskutiniųjų bandys apsiginti. „Tačiau ir jie nepuls žmogaus, jei jis tinkamai elgsis. Jei miške pamatote sužeistą gulintį žvėrį, nelįskite prie jo. Atbulomis atsitraukite, kad galėtumėte matyti, kaip gyvūnas elgiasi, ar nejuda jūsų link. Geriausia apie tokį aptiktą sužeistą žvėrį pranešti bendruoju pagalbos telefonu 112, kad į vietą atvyktų medžiotojai ir pabaigtų gyvūno kančias“, – rekomendavo S. Kupšys.
Jei mėginsite kišti nagus prie šerniukų, tikrai galite būti rimtai sužalotas jų motinos

Bandyti gintis gali ir jauniklius globojančios patelės, todėl prie jų taip pat nereikėtų artintis. „Aišku, jos pirmos nepuls. Tačiau jei pagriebsite kokį šerniuką ir jis pradės žviegti, laukite pasekmių. Kiekviena motina gina savo vaikus. Kita vertus, šerniukai dabar jau yra gerokai paaugę, tad sunku būtų juos pagauti ir pakelti“, – juokėsi pašnekovas.

Girininkų teigimu, nors žvėrys miškuose ir šalinasi žmonių, tačiau netikėtų susidūrimų vis tiek gali pasitaikyti. 

„Pavyzdžiui, išlendate iš jaunuolyno ir atsitrenkiate į briedį, nes jis ramiausiai vaikštinėja po mišką ir nenujautė, kad pasipainios jūsų kelyje. Svarbiausia – nepanikuoti. Ramiai atbulomis atsitraukite ten, iš kur atėjote ir viskas. Jei lįsite prie gyvūno, jis gali gintis ir ragais, ir kanopomis. Miško žvėrys nėra naminiai gyvūnai, todėl nereikia stengtis prie jų prieiti, pabandyti glostyti. Briedis – ne karvė“, – įspėjo girininkai.

Sutikti vilką - praktiškai neįmanoma

Tačiau pašnekovai sutartinai tvirtino, jog per daugybės metų darbo praktiką nėra pasitaikę atvejų, kad žvėrys užpultų grybautojus.

„Jei atrodo, kad tik įėjote į mišką, ir jus puls vilkas, galite nusiraminti, nes taip tikrai nebus. Plėšrieji gyvūnai yra labai atsargūs ir baikštūs, pamatyti vilką beveik neįmanoma“, – tvirtino S. Kupšys.
Patarlė „Bijai vilko – neik į mišką“ nėra tiksli, nes pamatyti vilką miške praktiškai neįmanoma

Girininkai paragino grybautojus veikiau kuo labiau saugotis erkių, o ne miško žvėrių, nes kraujasiurbės kelia kur kas didesnį pavojų žmonių sveikatai ir gyvybei nei didieji gyvūnai.