Su medžių žydėjimu Lietuvoje prasidėjo naujas alergijų sezonas. Specialistų teigimu, nosį užgulančios, miegą atimančios ir darbingumą mažinančios alerginės slogos kamuoja vis daugiau žmonių, kurių imunitetas nusilpęs dėl streso bei kitų aplinkos dirgiklių.

Nemira Vaičiulionienė, gydytoja alergologė ir klinikinė imunologė, nurodo, jog šiemet alergijų sezonas atėjo kiek vėliau, bet jau prasidėjo ir tęsis iki pat rudens.

„Kiekvienais metais alergijos prasideda maždaug dviem savaitėmis anksčiau arba vėliau. Jei žiema šaltesnė - vėliau, todėl ir šiemet - į tą „vėliau“. Pirmiausia pražysta ir žiedadulkes paskleidžia lazdynai, alksniai. Dabar yra duomenų, kad nedideliais kiekiais jų atpučiama iš Lenkijos - nebūtinai medžiai turi žydėti pas mus, kad jautrūs žmonės pasijustų nemaloniai“, - sakė N. Vaičiulionienė.

Anot jos, būtent lazdynai, alksniai bei balandžio ir gegužės mėnesiais pražystantys beržai kelia stipriausias alergijas.
N. Vaičiulionienė
Žmonės apskritai darosi jautresni - ne tik vaikai - aplinkoje vis daugiau dirgiklių, kurie susilpnina organizmą.

Šiaulių universiteto aerobiologai penkių balų skalėje alksnio ir lazdyno alergeniškumą vertina trimis, o beržo - penkiais balais. Dar stipresnė alergija pavasarį gali kilti dėl kryžminio beržų ir lazdynų žiedadulkių poveikio.

N. Vaičiulionienė vardija, kad alergijos žiedadulkėms simptomai - slogavimas, užgulta nosis, akių ašarojimas, niežulys, paraudimas.
žiedadulkės yra vidutiniškai alergeniškos, jų kiekiai ore nedideli.

„Nebūtinai nosis turi tekėti, bet ji užburksta, blokuojamas kvėpavimas, tampa be galo sunku - naktį neišsimiegama, krinta darbingumas, vaikai mokyklose pradeda prasčiau koncentruoti dėmesį. Jei tokios alergijos tęsiasi metų metus, vaikams labai dažnai gali baigtis sinusitais, prasideda infekcinės komplikacijos, galima prarasti uoslę, skonio pojūčius, taip pat gali prasidėti astminiai susirgimai“, - perspėjo alergologė.

Anot N. Vaičiulionienės, statistikos rinkimas apie tai, kiek žmonių Lietuvoje kenčia nuo alerginės slogos, šlubuoja, nes ne visi kreipiasi į gydytojus, tačiau tarp vaikų tokių galėtų būti apie 10 proc., o tarp suaugusiųjų - apie 2 proc.
žiedadulkės yra laikomos nuo vidutinio iki aukšto alergeniškumo ir jų kiekiai ore žydėjimo laikotarpiu būna vidutiniški, kartais didesni.

„Bet net jei anksčiau ir nesirgta, alergija gali pasireikšti bet kokiame amžiuje. Vaikystė, jaunystė galėjo būti normali, bet atėjus 30-40 metų, imuninė sistema nusilpsta dėl kokio nors susirgimo ar viruso. Žmonės apskritai darosi jautresni - ne vien vaikai - aplinkoje vis daugiau dirgiklių, kurie susilpnina organizmą“, - kalbėjo gydytoja.

Ji vardija, kad kiti augalai, kurių žiedadulkės sukelia alergijų, - klevas, ažuolas, akacijos, alyvos, ievos, pelynai.
žiedadulkių ore būna labai daug. Jos pasižymi kryžminėmis reakcijomis su kitų augalų žiedadulkėmis, taip pat žinomos reakcijos su maisto produktais, ypač morkomis, nesunokusiais obuoliais.

„Labai retai žmonės būna alergiški tik kuriam nors vienam augalui, alksniai, lazdynai, beržai - trys pagrindiniai medžiai, jau mažiau reaguojama į klevą, ažuolą, dar rečiau - į pušis, nes jų žiedadulkės stambios ir sunkiau prasiskverbia, sunkiau praeina į nosį. Jautrūs žmonės reaguoja ir į smarkiai kvepiančius augalus - akacijas, alyvas, ievas. Nuo birželio prasideda alergijos žoliniams augalams, rudeniop - pelynas, tad taip ir tęsiasi iki rugsėjo“, - vardijo N. Vaičiulionienė.

Šiaulių universiteto aerobiologai prie pavojingiausių, be beržo, taip pat priskiria miglinius žolinius augalus, kurių Lietuvoje auga per šimtą rūšių, o žydi jie nuo gegužės iki rugsėjo.

Šiaulių universiteto aerobiologų inf.

Anot N. Vaičiulionienės, lengvą alergiją jaučiantys žmonės dažniausiai gydosi patys, tačiau kitiems patartina apsilankyti pas gydytoją.

„Jeigu forma lengva - gydosi patys, nusiperka lašiukų, kažkas galbūt pataria išgerti priešalerginę tabletę ir to užtenka, kai viskas užsitęsia - nueina pas gydytoją ir kitą kartą jau gal prisimena, ką reikia daryti. Bet kai alergijos sunkios - pas gydytoją lankomasi kasmet, kiekvienais metais koreguojamas gydymas“, - kalbėjo alergologė.

Jos teigimu, žmonės, jaučiantys alergijų simptomus, turėtų „bent vieną kartą išsitirti, kam jie jautrūs, - gal tai žiedadulkės, o gal pelėsis, o gal katės ar šunys - visada gerai žinoti“.

Žiedadulkių sklaidos ore prognozes nuolat galite pasitikrinti čia.