Palangos gelbėjimo tarnybos vadovas Jonas Pirožnikas GRYNAS.lt pasakoja apie lietuvių poilsiavimo kultūrą ir išvardija, ko gelbėtojai tikisi iš poilsiautojų.

Atvažiuoja „pijokų“

„Šiais metais poilsiautojų yra mažiau, nes orai nėra palankūs poilsiauti, tačiau darbo vis tiek užtenka. Nežinau, kaip teisingai apibūdinti lietuvių poilsiavimo kultūrą, kad nieko neįžeisčiau. Sakyčiau, kad visokių poilsiautojų yra: gerų, kultūringų žmonių. Bet nemažai atvažiuoja pijokų, kurie geria ir nesupranta jokios kultūros. Atsiranda tokių“, - pasakojo J. Pirožnikas.

Didžioji dalis poilsiautojų saugo savo gyvybę, tačiau iki šiol yra problemų: „Nuo 2004 metų įstojome į Europos Sąjungą. Tiek metų praėjo, o dar iki šiol žmonės klausinėja apie juodą vėliavą, kurios net visai nėra. Dabar maudytis draudžia raudona vėliava. Nuolatos sakau, kad poilsiautojai skaitytų stendus, esančius paplūdimiuose. Kartais žmonėms reikia paaiškinti net 15 kartų, nes jie būna kaip be galvos.“

Kol GRYNAS.lt žurnalistai buvo gelbėtojų stotyje, per raciją buvo pranešta apie skęstantį žmogų Šventojoje. Gelbėtojas teigė, kad tokius pranešimus girdi nuolatos: „Šventojoje šiandien iškelta raudona vėliava: maudytis ir braidžioti griežtai draudžiama, tačiau šiandien iki pietų užfiksavome jau trečią skendimą. Žmonės tokiu atveju patys atsakingi už savo gyvybę, tačiau gelbėtojai dirba. Jau vieną tokį ištrauktą žmogų policijai atidavėme. Neretai nuo tokių žmonių dar jaučiasi alkoholio kvapas.“

Bauda nuo 17 iki 57 eurų. Tačiau gelbėtojai baudos išrašyti negali: „Kai kurie iš gelbėtojų yra policijos rėmėjai, todėl turime teisę pažeidėją sulaikyti, jeigu priešinasi, panaudoti fizinę jėgą ir sulaukti pareigūnų.“

Aplinkosauginiai draudimai – tamsus miškas

Anot pašnekovo, tikrai ne visi žmonės žino paplūdimiuose galiojančius aplinkosauginius draudimus.

„Tarkime, paplūdimyje pasitaiko žmonių, kurie atsiveda šunis, nors tai daryti draudžiama. Taip pat naktį kopose randame palapinių. Tuomet kviečiame aplinkosaugininkus. Su jais nuolatos bendradarbiaujame. Nepamirškite, kad Palanga yra kurortų sostinė, todėl čia suvažiuoja labai daug žmonių. Per mindaugines buvo apie milijoną žmonių atvažiavę, tokią masę žmonių sukontroliuoti nėra lengva“, - aiškino J. Pirožnikas.

Jis teigė, kad paplūdimyje slypi ir savotiškų pavojų: „Medūzų Palangos pakrantėje šiais metais nebuvo. Tačiau Šventosios paplūdimyje buvo išmetę fosforą ir žmonės ieškodami gintaro nusidegino rankas. Pasitaiko ir tokių atvejų.“

Pagrindiniai draudimai

Lietuvos pajūrio paplūdimiuose taikoma nemažai draudimų, už kurių nepaisymą poilsiautojai gali būti skaudžiai nubausti. Draudžiama vedžioti šunis ir kitus gyvūnus bei maudyti juos, nakvoti kopose ar priekopėse, rengti stovyklavietes, skalbti skalbinius, plauti transporto priemones.

Taip pat pajūryje, kaip ir kitose viešose vietose, draudžiama vartoti alkoholinius gėrimus, išskyrus teisės aktų nustatyta tvarka įrengtose viešojo maitinimo įmonėse, turinčiose teisę prekiauti alkoholiniais gėrimais bei rūkyti (išskyrus įrengtas rūkymo vietas).

Už šių taisyklių pažeidimą pagal ATPK gali būti taikoma bauda iki 57 eurų.